Рінат Ахметов через свою тактику нейтралітету врешті-решт програв ситуацію на сході — незалежно від того, хто там візьме гору.
Таке переконання висловив політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко під час підбиття «Аналітичного підсумку травня з циклу «Дванадцять сходинок» в Укрінформі.
«На Донбасі виникло пряме публічне протистояння між найбагатшою людиною в Україні, найвпливовішою людиною Донбасу Рінатом Ахметовим і керівництвом так званої Донецької республіки. Розвиток подій засвідчив, що публічні заяви та автомобільні клаксони проблеми не вирішують — або Рінат Ахметов буде відстоювати свої права на Донбасі, або, як колись казали про Януковича, «об него вытрут ноги». Що зараз фактично й відбувається на Донбасі по відношенню до Ахметова», — зазначив Фесенко.
Як зазначив політолог, Ахметов зараз, за різними свідченнями, перебуває поза межами Донбасу і не може протистояти цій т.зв. Донецькій республіці. Він шукає нові засоби захисту своїх інтересів. І, за тими ж свідченнями, відомий вже по всій Україні батальйон «Восток», що активно діє в Донецьку, не тільки працює на сепаратистів — формально це так, — але, схоже, що він, зокрема, захищає інтереси Ріната Леонідовича.
Тож знову постає питання: «З ким ви, Рінат Леонідович? Ви дійсно за єдність України чи вас цікавлять тільки власні егоїстичні, бізнесові інтереси на Донбасі?» І від того, яка буде відповідь, залежатиме подальший розвиток політичної ситуації на Донбасі, ставлення до Ріната Ахметова не тільки в Донецьку, а й у Києві. І рано чи пізно йому доведеться визначатися і, можливо, вдаватися до більш серйозних дій.
«Якщо він дійсно хоче, щоб Донбас залишився в складі України, треба діяти не з підпілля, а більш активно, більш публічно, і треба діяти не тільки політичними заявами», — підкреслив Фесенко.
За його словами, Ахметову навряд чи вдасться захистити свої інтереси через вплив у Верховній Раді. «Захист його інтересів на сьогодні не у Верховній Раді України — там він свої інтереси захистити не зможе. Свої інтереси йому треба захищати на Донбасі — в Донецьку, Маріуполі, на території Луганської області. Якщо він їх там не буде захищати, він програє. Він вже програв насправді. Він програв в тому сенсі, що як би ця криза не завершилась, хто б не взяв контроль над Донбасом, він вже програв тій стороні, яка переможе. Він змушений буде з нею домовлятися. Не диктувати умови, не висувати ультиматуми», — підкреслив політолог.
Фесенко взагалі порадив охочим не грати «в купівлю депутатів у Верховній Раді». «Я порадив би тим, хто цим займається, не витрачати гроші, не викидати їх на вітер, тому що з дуже великою вірогідністю діяльність цієї Верховної Ради буде обмежена або кількома тижнями, або максимум кількома місяцями», — сказав він