Найважливішим пріоритетом для Європи зараз є надання допомоги у забезпеченні процвітання і стабільності в Україні.
Свої пропозиції щодо того, якою саме має бути ця допомога, виклав Хав’єр Солана — президент Центру світової економіки та геополітики ESADE, високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки у 1999-2009 рр., Генсек НАТО у 1995-1999 рр. у спеціальному коментарі «Стабілізуючи Україну» в еміратській газеті Gulf News.
На думку Солани, «проблему анексії Криму не вирішити швидко». Тому зараз Європа має надати допомогу у забезпеченні стабільності та процвітання материкової частини України, і «першим і найактуальнішим питанням є стабілізація уряду в Києві». «Президентські вибори в Україні, призначені на 25 травня, будуть ключовим моментом. Голосування має бути вільним і справедливим, відповідно до демократичних стандартів. Крім того, дуже важливо, щоб держава поважала мовні та культурні права нацменшин і сприяла соціальній інтеграції», — пише Солана і додає, що «європейська допомога має бути зумовлена продуктивністю України в цих сферах».
По-друге, «зважаючи на те, що ризик конфлікту є найбільшим на російськомовному сході України, потрібно розгорнути там місію ОБСЄ для гарантування стабільності, безпеки і поваги до меншин, а також у разі потреби засудити порушення зазначених зобов’язань».
Третє, і мабуть найважливіше, — це нагальна необхідність економічної допомоги Україні, пише політик. Він нагадує про підготовлений Євросоюзом пакет допомоги на суму 11 млрд євро та водночас і про необхідність українському уряду скоротити певні видатки, зважаючи на тяжкий стан національної економіки. Солана прогнозує, що «індустрія туризму в Криму буде вмирати упродовж певного часу», водночас «Росія не буде скупитися на витрати після анексії Криму, і кримчани виграють від цієї допомоги і доступу до дешевої енергії». «Завдяки російським субсидіям становище кримчан може бути трохи кращим за їхніх етнічних родичів на сході України. При формуванні західного пакету допомоги треба взяти це до уваги», — вважає політик.
Солана нагадує, що «з 1991 року Росія явно визнала територіальну цілісність України кілька разів», підписавши низку двосторонніх угод. Хоча Володимир Путін у своїй промові з приводу анексії Криму назвав півострів «невід’ємною частиною Росії», така поведінка обернеться проти нього, вважає політик. Солана назвав проведений у присутності російських військ референдум про вихід Криму зі складу України та вступ до РФ «незаконним» і зазначив, що «міжнародне співтовариство не може прийняти його результати», а отже, «Путін і Росія страждатимуть від міжнародної ізоляції, тоді як українці можуть стати більш наполегливими у виборі власного шляху». Політик також підкреслив, що «Угода про асоціацію між Україною та ЄС не загрожує інтересам Росії: ні економічним, ні культурним».
Поперше, нехай пан Солана забезпечить процвітання i стабільнiсть в своїй батькiвщинi –
Iспанiї – а вже потiм пiлкується про Україну. Не говорячи про те, що Iспанiя досі борсається у безпросвітнiй економчнiй кризi (падiння ВВП на 1,4 вiдсотка за минулий рiк, держ. борг понад 80 млрд. долл.), так ще й Каталонiю може втратити пiсля референдуму восени. А
Каталонiя це
найбагатiша провiнцiя,
котра дає понад 20 вiдстокiв до держбюджету.