Контрольно-вимірювальні прилади (КВП) обов’язково присутні у побутових, службових та виробничих приміщеннях. У побуті це не тільки лічильники газу, електроенергії, води, а й термометри, що показують температуру в кімнаті та у дворі, тонометри, що допомагають виміряти тиск, ваги, що визначають масу тіла, та багато інших пристроїв. Але перелік приладів, що використовуються людиною в домашніх умовах, не такий широкий, як тих, що застосовують у промисловості, будівельній та житлово-комунальній сфері. Про останні розповімо докладніше.
Класифікація контрольно-вимірювальних приладів
КВП діляться на види, виходячи з функціонального призначення. Виділяють:
- прилади для вимірювання тиску газу, визначення та регулювання його витрати;
- для зміни температури — рідинні, інфрачервоні, електронні термометри, тепловізори та інше;
- для вимірювання тиску — датчики-реле рідких та газоподібних речовин, манометри, вакуумметри;
- для визначення щільності та концентрації речовин — густиноміри, бутирометри, ареометри та інше;
- для визначення функціональності електричних систем — лічильники електроенергії, амперметри, ватметри, вольтметри та інше.
Контрольно-вимірювальні пристрої класифікують не лише за призначенням, а й за іншими категоріями, які потрібно враховувати при виборі технічного обладнання:
- за наданими даними КВП бувають демонструючими та реєструючими;
- за принципом роботи — вимірювальними та порівнювальними;
- за типом візуалізації інформації — зі шкалою рівномірною (де штрихи розташовані на однаковій відстані) або нерівномірною, з односторонньою шкалою з нульовою міткою або без неї, з двосторонньою шкалою симетричною (де початкова і кінцева мітки показують однакові значення) або несиметричною (де значення різні).
Рекомендації щодо вибору контрольно-вимірювальних приладів
Знайти КВП можна і в спеціалізованих торгових об’єктах, і в інтернет-магазинах. Через широке розмаїття приладів вибрати відповідний варіант буває непросто, потрібно враховувати багато нюансів. Для спрощення вибору насамперед прочитайте інструкцію з експлуатації, де написано, як і для чого використовувати пристрій. Неприпустимо експлуатувати прилад не відповідно до призначення.
Дізнайтеся, хто виробник, чи надійний він це може багато сказати про якість продукції. З’ясуйте, чи продаються окремі деталі пристрою цього бренду на випадок, якщо його доведеться ремонтувати. Чи діють точки сервісного обслуговування та ремонту. Продавець має бути ліцензований, а продукція сертифікована, яка законно реалізується в країні.
Уважно прочитайте, як правильно встановлювати КВП. Дізнайтеся про технічні характеристики продукту, це допоможе зрозуміти, чи підходить він під експлуатаційні умови. Якщо щось незрозуміло, зверніться до продавця-консультанта, а не купуйте навмання. Важливе значення має і ціна: не варто гнатися за дешевизною.
Де застосовують контрольно-вимірювальні прилади
На сучасному ринку контрольно-вимірювальні прилади потрібні, адже вони потрібні в будь-якій сфері, в будь-якій галузі. Усюди доводиться визначати та контролювати показники.
Особливо важливі КВП в:
- промисловому виробництві;
- будівництві, прокладанні доріг;
- аграрному секторі;
- медицині;
- медичні, фармацевтичні, промислові лабораторії;
- харчовому виробництві;
- житлово-комунальному господарстві;
- транспортнійгалузі.
Це лише основні сфери застосування КВП, де без цих приладів точно не обійтися. Насправді перелік областей, де можуть бути потрібні контрольно-вимірювальні пристрої, набагато ширший. Такі прилади забезпечують працездатність та безпеку різної техніки, попереджають збої у її роботі.